Patronat: Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej.
Współpraca: (przedstawiamy kilka z wielu firm).

Natalia Frątczak - kolejna w naszej alei gwiazd.

Było już na naszej stronie o wielu zdolnych uczniach i absolwentach. Tym razem przedstawiamy Wam Natalię Frątczak, z którą rozmawia Pan Tomasz Frasoński - nauczyciel przedmiotów zawodowych. Natalia jużobrała kierunek, którym chce podążać. Przeczytajcie jaki.

Od kiedy zaczęłaś myśleć, żeby zająć się projektowaniem i szyciem bielizny?

Moja przygoda z szyciem bielizny zaczęła się, gdy postanowiłam spróbować uszyć pierwszy bralet. 
Nie wiedziałam na temat szycia i konstruowania bielizny za wiele, dlatego pierwszą moją pracę wykonałam za pomocą prób i błędów. 
Zaczęłam szukać źródeł, gdzie mogę dowiedzieć się więcej na ten temat. Jak zwykle pomocny okazał się internet, niestety w Polsce nie ma zbyt wiele książek o takiej tematyce. Gdy otrzymałam stypendium postanowiłam zamówić książki i poradniki w języku angielskim, a także zakupić materiały i dodatki do nauki. 
 
Czy wiedza wyniesiona ze szkoły pomogła Ci w zgłębianiu tajników tego rzemiosła?
 
W szkole pojawiła się możliwość udziału w profesjonalnym kursie bieliźniarstwa, z którego udało mi się skorzystać. 
Był on prowadzony przez wykwalifikowaną kadrę dydaktyczną z ASP o dużym doświadczeniu z przemysłu. Dzięki kursowi poszerzyłam swoją wiedzę na ten temat, ale na tym nie poprzestałam. Podczas trwania pandemii wzięłam udział w kursie szycia biustonosza na fiszbinie oraz niedawno także w kursie szycia braletów. Wiedza z przedmiotów zawodowych umożliwiła szybszą naukę konstruowania i szycia bielizny, materiałoznawstwo zaś dobór i znajomość różnego rodzaju tkanin, dzianin i koronek możliwych do wykorzystania w moich projektach. 
 
Skąd bierzesz materiały i dodatki do szycia swoich projektów? Wiemy, że nie jest łatwo znaleźć odpowiednie komponenty do tworzenia takich projektów.
Myślę, że największą trudnością jest kiepski dostęp do dodatków i materiałów potrzebnych do uszycia bielizny, a także wiedzy na temat jej konstrukcji.
Często nie można zakupić tylko kilku sztuk dodatków czy małej ilości koronek, gipiur, a trzeba kupować hurtową ilość. 
Bardzo się cieszę, że moja przygoda z szyciem potoczyła się właśnie w tym kierunku i że mam możliwość dalszego rozwoju w tej jakże interesującej dziedzinie!
 
 

Kontakt i serwisy na których jesteśmy

Zespół Szkół Przemysłu Mody w Łodzi.
ul. Naruszewicza 35. 93-161 Łódź
tel.42 643-35-19
kontakt@zspm.elodz.edu.pl