Patronat: Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej.
Współpraca: (przedstawiamy kilka z wielu firm).

Wspomnień czar (część 2) - Aneta Krysiak-Kurek

Witajcie!

 

Nazywam się Aneta Krysiak-Kurek. Jestem absolwentką tej szkoły, a obecnie nauczycielką odzieżowych przedmiotów zawodowych. Swoją historię i wrażenia opowiedziała Wam już Pani Ewa Tomaszewska. Dziś również ja chciałabym podzielić się z Wami tym,  co zauważyłam nie tylko z perspektywy „zmiany stron”, ale i czasu. To niesamowite, ale czas zamiast szkołę starzeć, to odmładza.

Dzisiejsza szkoła jest zupełnie inna niż kiedyś. Dlatego powrót, po wielu latach, w mury ZSPM w Łodzi, spowodował u mnie niemałe zaskoczenie.  Niby mury, układ sal, a w niektórych klasach nawet ławki te same, ale jednak bardzo dużo się zmieniło.

W mojej szkole nie było nawet jednego komputera, a teraz funkcjonuje tu kilka nowoczesnych pracowni informatycznych. Pojawiły się też nowe maszyny i urządzenia, z których uczniowie mogą korzystać podczas zajęć praktycznych. Za moich czasów była to szkoła wyłącznie odzieżowa. Dziś uczniowie przygotowują się również do innych zawodów. Młodzież uczy się fotografii, grafiki. Przyszły rok szkolny to również technik stylista. Nie oznacza to jednak, że nasz główny zawód odzieżowy wygasa. Wręcz przeciwnie. Ma się doskonale i jestem bardzo szczęśliwa widząc jak nasi wychowankowie rozwijają się w tym kierunku, zarówno w szkole jak i po jej zakończeniu.

Projekty unijne realizowane w ZSPM stwarzają uczniom możliwości, o których moim rówieśnikom nawet się śniło. Dzięki nim  mogą  uczestniczyć w szkoleniach z różnych dziedzin: wizażu, bieliźniarstwa i wielu innych, korzystać z doradztwa zawodowego, czy chociażby wziąć udział w kursie  prawa jazdy. Młodzież  zdobywa  nowe umiejętności, które z pewnością przydadzą  się w dorosłym życiu, nie tylko zawodowym. 

Jednak pomimo tych wszystkich zmian jest coś stałego. Trwałą wartością tej szkoły jest jej atmosfera. W ZSPM uczniowie mogą wyrażać  swoją osobowość np. strojem, poszukiwać własnego stylu - z pełnym wsparciem grona pedagogicznego. To właśnie dlatego ja i wielu moich kolegów z rozrzewnieniem wspominamy czas spędzony w tej szkole, pamiętając go nie tylko jako okres nauki, ale także nawiązywania trwałych przyjaźni, które nas ukształtowały. Mam nadzieję, że za kilka lat moi uczniowie będą mogli powiedzieć to samo.  

Aneta Krysiak- Kurek

Kontakt i serwisy na których jesteśmy

Zespół Szkół Przemysłu Mody w Łodzi.
ul. Naruszewicza 35. 93-161 Łódź
tel./fax 42 643-35-19
zspm@zspm.net
kontakt@zspm.elodz.edu.pl